077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

השקעות בתנאי חוסר וודאות - תיאוריית הברבור השחור

הנסיון שלי בעולם ההשקעות מאיים לחצות את העשור השלישי. כמעט 30 שנות נסיון. זה הרבה. בכל פעם שאני חושב שראיתי "כמעט" הכל, מקבל המינוח "כמעט" משמעות חדשה וכבדה הרבה יותר.

תיאוריית הברבור השחור היא מטפאורה לארוע בעל השפעה רבה שלא ניתן לניבוי אך ניתן להעריך שיתרחש מתי שהוא. מקור המטפאורה נעוץ במאה השמונה עשרה, אז לא היה ידוע על קיומם של ברבורים שחורים ועד לגילויים באוסטרליה היו בטוחים בעולם שצבעם של ברבורים הוא תמיד לבן.

אנו ניצבים כרגע בעיצומו של ארוע פיננסי העונה להגדרה זו. מי מאיתנו חשב על אפידמיה עולמית של וירוס שפעת שיעצור את העולם מלכת ויפגע בכלכלת העולם בצורה חזקה ואולי אף אנושה? נכון למועד כתיבת שורות אלו קרסו שווקי המניות העולמיים בעשרות אחוזים, קבוצת דלק של תשובה השילה בתוך מספר ימים למעלה ממחצית מערכה, התשואות על אג"ח נחתכו לרמות שפל של יותר מעשור ושוק המניות העולמי ברמת מפולת היסטרית של שנת 2008. זאת ועוד, אתמול עדכן בנק ישראל את תחזיות הצמיחה לשנה זו- ירידה של 0.7% (זה המון!) ואנו רק בתחילת המשבר.

כיצד כל זה משפיע עלינו מבחינה פיננסית? אז קודם כל השווי ההוני שלנו נחתך, נכון להיום, בכ-20% בממוצע. הכספים שלנו, בידיעתנו או לא, מושקעים בקופות הגמל, בקרנות הפנסיה, בביטוחי מנהלים, בקרנות השתלמות ובכל מכשיר פיננסי אחר בשוק ההון וזאת לפני שמקום העבודה שלנו נפגע ונידרש במיידי להכנסה נוספת.

שוק הנדל"ן, בניגוד לשוק ההון, מגיב הרבה יותר לאט ובאופן מתון. הוא משול לנושאת מטוסים שמסובבת את ההגה היום ותשלים את הסיבוב בעוד מספר שנים. חלק לא קטן מכם, קוראי שורות אלו, יצר לעצמו סל נכסים נדלני מניב שממשיך לתפקד כאלו לא אירע דבר: השוכר ממשיך לשלם את שכר הדירה במועד וערך הנכס ממשיך להשביח גם בתקופות קשות.

זו בדיוק התקופה להבין את הצורך בפיזור סל ההשקעות שלנו בין שוק ההון לנדל"ן. היום בו מגיח לעולם ברבור שחור חדש- אותה תופעה לא צפוייה שאינה ניתנת לחיזוי שידוע עליה רק דבר אחד- היא תגיע במוקדם או מאוחר ותשפיע עלינו באופן מהותי.

כאמור, אני קרוב לשלושה עשורים בעולם הנדל"ן ותמיד עולה השאלה ע"י משקיעים הנוגעת לתשואת הנכס, לסיכון מול שוכרים ולאתגרים אחרים. כל אלו גם יחד בטלים בשישים לעומת הצורך האסטרטגי של המשפחה של כל אחד ואחת מאיתנו ביצירת תיק השקעות מפוזר ואיכותי שיגשר על תקופות שפל ויגן עלינו מפני הברבור השחור הבא.

"אני רוכש כשיש דם ברחובות" – אמר המשקיע האגדי וורן באפט בעיצומו של משבר הסאב פריים בארה"ב בעוד הוא מכוון לשוק הנדל"ן המדמם.
שוק המניות עדיין בקריסה ולא ידוע עד כמה עוד ירד. שוק הנדל"ן לעומתו עדיין משדר יציבות אך הלך הרוח בשוק גורם למוכרים להגיב בגמישות למחיר המבוקש. זה הזמן לצאת מאזור הנוחות ולחשוב מחדש על אסטרטגית ההשקעות המשפחתית ולהכין את המשפחה שלכם ל...ברבור השחור הבא.

חיים לוי
חזרה לרשימת המאמרים
השקעות בתנאי חוסר וודאות - תיאוריית הברבור השחור

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?