077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

ברבור שחור או לבן? השקעות בתנאי חוסר וודאות-המשך

במאמר הקודם התייחסתי לתיאוריית הברבור השחור. אותה מטפאורה לארוע בעל השפעה רבה שלא ניתן לניבוי אך ניתן להעריך שיתרחש מתי שהוא. הברבור השחור הפיננסי הגיע אלינו כעת ובגדול.

נכון לדקות כתיבת שורות אלו, קרסו שווקי המניות בשיעורים בלתי נתפסים: קומפוזיט (יוון) השיל 42% מערכו, דקס (גרמניה) 33%, לונדון, אוסטרליה, טוקיו, ת"א (35) השילו כל אחד כ-30% מערכם וכאמור, אנו עדיין בתחילת המשבר. כספי החסכון של כולנו נפגעים כמעט בהתאמה לערכים אלו או לכל ערך אחר שיזמן לנו שוק ההון.

מדינות רבות בעולם וביניהם ישראל נכנסות ל'עוצר' שבולם כמעט לחלוטין כל פעילות כלכלית עם חשש מהותי לקריסה של מספר לא מבוטל של עסקים החל מאל-על, IDB ותאגידי ענק אחרים ועד לדוכן הפלאפל השכונתי והבר האהוב ששתינו בו בירה רק לפני מספר שבועות.

גם התא המשפחתי של חלק מאיתנו צפוי להיפגע. חלקנו לא יפגע כלל או יקבל 'מכה קלה בכנף' וחלקנו ישב בבית בעקבות חופשה כפויה של המעסיק, פיטורין או סגירה של העסק המשפחתי.

ב-2007 הוצאתי לאור את הספר "נדל"ן בג'ינס– צעד ראשון לעצמאות כלכלית". הספר, שהפך ברבות השנים לרב מכר ועדיין נמכר בכמויות גדולות למרות שעבר יותר מעשור ממועד הוצאתו לאור, מגדיר כבר במבוא את הצורך המשפחתי ביציבות פיננסית לאור העובדה שלאורך חיינו וחיי המשפחה אנו צפויים למשברים מהותיים שישפיעו על התא המשפחתי באופן קשה. כמובן שלא ידעתי לרדת לפרטי המשבר (וירוס הקורונה) אך ידעתי להגדיר את קרות הארוע ואת עוצמתו.

רובנו חשופים למשברים מסוג זה ואף למשברים עם סיכויי הסתברות גבוהים יותר כגון אובדן מקום העבודה, גירושין, אתגר בריאותי של בן משפחה קרוב או אחר וזאת משתי סיבות עיקריות:

1. רובו המוחלט של כספנו מושקע בשוק ההון (פנסיות, קרנות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, השקעות נזילות).
2. מקור ההכנסה העיקרי ואולי אף היחיד אצל רובנו מגיע מעמל, קרי, מעבודה.

המשבר הנוכחי, ממש כמו משברים גדולים אחרים בעשורים האחרונים (משבר הדוט-קום בשנת 2000, משבר 2008) מחד מכניס אותנו לסחרור והתכנסות אך מאידך מאפשר לחלקנו דבר חשוב ומהותי- להבין עד כמה אנו והמשפחה שלנו ערומים ופגיעים כלכלית.

אנו בעיצומה של הסערה, האם זה הזמן לחשוב על השקעות נדל"ן?

מספרים על שני שכירים במפעל קיבוצי לפני שני עשורים אשר ביקשו, כל אחד בנפרד, לשוחח עם המנכ"ל בעקבות לידה של תאומים. אחד מהם היה שכיר חוץ (שכיר המתגורר מחוץ לקיבוץ ומקבל שכר מלא) והשני חבר קיבוץ.

ראשון נכנס חבר הקיבוץ ואמר למנכ"ל: כבודו, נולדו לי תאומים. על מנת לעזור לאשתי בטיפול בפעוטות ובמטלות הבית שגדלו, אני נדרש להקטין את יום העבודה, לצאת מוקדם ולעזור בבית.
מייד אחריו נכנס השכיר למנכ"ל ואמר: כבודו, במזל טוב נולדו לי תאומים. ההוצאות
גדלו ואני נדרש לתוספת הכנסה. אודה אם תוכל לשקול לאפשר לי שעות נוספות ולהאריך את
יום העבודה.
שתי גישות שונות לאותו ארוע.

ג'ון פ. קנדי אמר:
כשהיא כתובה בסינית, המילה 'משבר' מורכבת משני סימנים, אחד מסמל טרגדיה ואחד מסמל הזדמנות.

נסו  לקחת את הצד של ההזדמנות סביב משבר הקורונה ולהפוך את הברבור השחור הבא לכשיגיע לברבור לבן. השקיעו לבד או עם ליווי ועזרה, השקיעו בקבוצה, עם חברים או כיחידים, השקיעו בארץ או
בחו"ל. התחילו היום ליצור את העוגן הפיננסי של ה'ברבור השחור' של מחר. 

חיים לוי.
חזרה לרשימת המאמרים
ברבור שחור או לבן? השקעות בתנאי חוסר וודאות-המשך

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?