077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

כמעט כל ישראלי עשירי מחזיק בשתי דירות ויותר

האם נתוני הלמ"ס המתפרסמים עתה לגבי שיעור הבעלות על דירות מסמן את קץ משבר הדיור ותחילת ירידת המחירים בענף?
 
נתוני הלמ"ס המתפרסמים עתה שופכים עוד קצת אור על מימדי המשבר.
מצד אחד, אחוז המשקיעים (בעלי יותר מדירה אחת) עלה דרמטית (פי 3) בעשור האחרון אך מצד שני אחוז הבעלות על דירות ירד בכ - 3% ל - 67.3% בלבד.
המצב על פניו, נראה קצת אבסורדי.
 
אבל אם מסתכלים על הנתונים הללו נכוחה אפשר להבין את שעתיד עוד לקרות מבחינת מגמות הביקוש בשוק ובהינתן היצע מוגבל בשוק -  הם גם מבשרים על המשך עליות המחירים. מדוע?
 
ראשית, חשוב להבין שמתוך 9% המשקיעים לפחות 50% מהם (אם לא יותר - שכן על כך אין הלמ"ס מפרסם נתונים) הנם מה שנקרה "משקיעים בעל כורחם", כלומר כאלו שזכו בדירה מבלי שממש כיוונו לכך - דירות ירושה וכיוצ"ב. כל השאר הנם משקיעים, שניצלו את היעדר אלטרנטיבות ההשקעה כדי לבנות להם (ולילדיהם) עתיד כלכלי בטוח יותר. אין ספק שעליית מס הרכישה ניפה מהשוק את החובבנים שבין המשקיעים אם כי מניסיוננו, לאחר מספר חודשים מאז השתת מס הרכישה הגבוה יותר (כיום 8% במקום 5% עד יוני השנה), בהיעדר אלטרנטיבות השקעה ובהינתן סביבת הריבית הנמוכה - רמת רכישות הדירות להשקעה תחזור פחות או יותר לרמה כפי שהייתה לפני הגזירה הזו.
 
שנית, במצב שבו מאופיינת ירידה באחוז הבעלות על דירות נוצר לחץ ביקושים, שכן הביקוש לדירה הנו ביקוש קשיח. בהיעדר פתרון של שכירות מוסדית וזולה - עדיין, רוב המשפחות מבקשות לרכוש את דירת המגורים שלהם. יוזמת המחיר למשתכן יכולה היתה לתת מענה לפער זה אולם ההערכות במשרדי האוצר והשיכון שמדברות על כ - 100,000 משפחות זכאיות ובהתאמה הם נערכים במכרזים בשנים הקרובות לקנה מידה זה  - יוצרת מצב התלוש מהמציאות שלפיה מספר הזכאים הנו בערך הגבוה הרבה יותר - 660,000 זכאים.
 
במצב הדברים הזה יקרו בשנים הקרובות שני דברים:
המשקיעים יחזרו לשוק וביתר שאת כל זמן שסביבת הריבית הנמוכה תיוותר בעינה וההיצע באזור המרכז ימשיך להיות נמוך משמעותית מהביקוש ועל כן מגמת המחירים תמשיך לנוע, גם אם במתינות ביחס לעשור האחרון - מעלה.
רמת הביקושים של מחוסרי הדיור תמשיך ליצור לחץ על השוק ובהיעדר מענה מיידי בצד ההיצע תגרום להמשך עליית המחירים במיוחד באזורי הביקוש, כלומר במרכז הארץ.
 
ולכל אלו המנתחים את הנתונים מזווית הפוכה (כפי שאני נשאל על ידם של אלה לא פעם בשנים האחרונות) – כלומר אלו שחושבים שרמת המשקיעים בשוק גבוהה מדי ומייצגת סוג של בועה ושחושבים, שירידת אחוז בעלי הדירות נובע מכך שהציבור מתחיל להפנים את עליית המחירים ונמנע מכישת דירות - אין ספק שאתם לא נותנים לעובדות לבלבל אתכם. 
הצעתי אליהם היא - בדקו בכנות את עצמכם - מה הייתה ההתיחסות שלכם למגמות בשוק לפני 10 שנים? לפני 5 שנים? לפני שנתיים? לפני שנה? 
האם גם אז הימרתם על כך, כפי שהבטיחו לנו הפוליטיקאים והשרים מעל כל במה, שהמחירים אוטוטו ירדו ב - 15-20%?  

לקריאת המאמר - לחץ כאן
חזרה לרשימת המאמרים
כמעט כל ישראלי עשירי מחזיק בשתי דירות ויותר

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?