077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

האם 2015 מסמלת שינוי מגמה במחירי הנדל"ן?

האם 2015 מסמלת שינוי מגמה במחירי הנדל"ן?

לאור הנתונים הנאספים – ועם מספרים קצת יותר קשה להתווכח - ממש לא! עליה של (רק...) 7.6% (נומינאלית) במחירי הנדל"ן בשנת 2015. האמנם לייחוס ההצלחה הרבה של כחלון בסיכומי השנה שלו יש אחיזה במציאות – זה לא נראה כך.

ברור הרי, שכל ניסיון להציג מצג שווא לפיו שניתן להניע את נושאת המטוסים – "ספינת הנדל"ן הישראלי" בטווחים קצרים שנמדדים בחודשים נידון מראש לכישלון.

מניסיוננו הלא ארוך אנו יודעים כי הפעולות השונות הננקטות במטרה לכבוש/למזער את הביקושים הם בעלי תוקף קצר יחסית, הנמדד בחודשים בודדים או במקרה הטוב - בשנה.

כך גם ב – 2015 – הצעדים המשמעותיים העיקריים שיישמה הממשלה נגעו בצד הביקוש והבולט שבהם היה העלאת מס הרכישה. בפועל, למרות האמירות וההכרזות וייחוס ההצלחות – השורה התחתונה הנה עגומה. עצירת רכישת הדירות היתה זמנית בלבד וההאטה לכאורה, שאמורה היתה להשפיע על מחירי הדיור, הסתברה כלא נכונה. בסופו של יום או בסופה של שנה – 2015 היתה החמצה גדולה והרעה את מצב חסרי הדיור עוד יותר אפילו מאשר קודמתה – 2014.

דה פקטו – זה כמעט הפוך על הפוך – יישום צעדים המתרכזים בצד הביקוש ללא מענה מספק, משמעותי, אינטנסיבי ומהיר בצד ההיצע רק מוסיף שמן למדורת מחירי הנדל"ן מכיוון שהוא מייצר ציפיות, שבעת שאינן מתממשות, גורמות לפיחות נוסף באמון הציבור ביכולתה של הממשלה לשנות את מגמת המחירים ומגבירות על כן את הביקושים בתוך מספר חודשים, עת אדוות גלי הצעדים הפופוליסטיים נעלמת.

צעדי הממשלה המתוכננים בצד ההיצע, משפיעים לטווח הארוך יותר ועל כן אנו עדיין רחוקים משינוי מגמה.
מוטב לכן, שמקבלי ההחלטות באשר הם, יתרכזו בשלב זה ביישום נחוש ומיטבי של התכניות שלהם להגדלת ההיצע ובטיפול יסודי בחסמים בענף הנדל"ן, מבלי להבטיח דבר לציבור ובלבד שייאזר בסבלנות רבה.

הבעיה היחידה בכך היא שבגישה מקצועית כזו הם אינם מרגישים שהם מבטיחים לעצמם את כיסאם בכנסת הבאה שזו, כך עלול להתברר, מחכה להם ממש מעבר לפינה, הרבה לפני שניתן יהיה לראות בשטח את התוצאות של התכניות הנוכחיות שלהם. האם הם יהיו סבלניים ומאופקים עד אז? כנראה שלא.

מעוניינים לבדוק את הפוטנציאל ההשקעה שלכם בנדל"ן?
התקשרו עכשיו 077-5276000

לקריאת המאמר - לחץ כאן
חזרה לרשימת המאמרים
האם 2015 מסמלת שינוי מגמה במחירי הנדל"ן?

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?