077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

הפתרון למחירי הדיור: חזרה למדיניות הממשלתית משנות ה-90

החדשות הטובות - יש פתרון למשבר הדיור!

החדשות הפחות טובות - הממשלה הנוכחית לא נוקטת בצעדים הנכונים – צעדים שיביאו לפתרון המשבר.

זו לא גזירה משמים וניתן לעצור את סחף המחירים, אך לשם כך נדרשת ראיה כוללת ותכנון מערכתי, שיביאו ליישום צעדים מהותיים ברמה הלאומית, שיש בהם, בתוך מספר שנים כדי להביא לשינוי במגמת עליית המחירים המואצת לה אנו עדים מ – 2008.

ולא, לא צריך להמציא את הגלגל – זה כבר קרה בעבר - בשנות התשעים עת קלטנו יותר ממיליון עולים ואף אחד מהם (כמעט) לא נשאר לגור ברחוב...

איך זה קרה? הממשלה לקחה אחריות ונבנו בשנים אלו עשרות אלפי יחידות דיור מעל צורכי השוק מדי שנה, תוך הבטחה ליזמים ולקבלנים שהממשלה תרכוש את יחידות הדיור העודפות (הבטחה אגב, שלא קוימה במלואה, דבר שהביא לכך שלא מעט קבלנים פשטו את הרגל ויצאו מהשוק...)

הביקוש הקשיח היום ליחידות דיור עומד על כ - 50,000 יחידות דיור בשנה. אם הממשלה תדאג כבר מהשנה לבניה של עשרות אלפי יחידות דיור מעל כמות זו ומדי שנה, במשך מספר שנים תתמיד בכך – משבר הדיור יהיה מאחורינו. אלא, שהפעם זה לא יהיה כל כך פשוט מכיוון שבסוף שנות ה – 90 נותרו לא מעט קבלנים עם יחידות דיור עודפות ועתה הקבלנים יהיו הרבה יותר זהירים, מה עוד, שאם נודה על האמת, רובם די נהנים מעליית מחירי הנדל"ן מכיוון שהם גורפים לכיסם רווחים כתוצאה מעליית המחירים הכללית בשוק מבלי שהם נדרשים להשקיע עוד תשומות מצידם.

ההבנה שמדובר היום למעשה על מצב חירום בהקשר למשבר הדיור (בדומה למצב בעיצומו של גל העליה בשנות התשעים), שמחייב התגייסות וישום תכנית כוללת, ככל הנראה עדיין לא חלחלה לכל משרדי הממשלה ועל כן הצעדים שננקטים כרגע ע"י ביוזמת שר האוצר בעיקר, הגם שתורמים לפתרון הבעיה, אינם יכולים לעצור את הסחף וכך אנו רואים שהמחירים עלו בכ - 8% בשנת 2015 וב - 2016 איננו רואים עדיין את הבשורה.

מהלך משמעותי יותר, כזה שיזרים עשרות אלפי יחידות דיור לשוק באופן מבוקר ומוגבל בזמן (מספר שנים) הוא שיוכל לתת מענה הולם למשבר.  

מהלך כזה חייב להתבצע תוך השקעה מאסיבית בתשתיות עירוניות, שיאפשרו יישום של פרויקטי ענק של התחדשות עירונית במרכזי הערים באזורי הביקוש.

בד בבד להשקעה בתשתיות של תעסוקה, תחבורה, חינוך ותרבות במעגלים רחוקים יותר מת"א כך שניתן יהיה ליישם שם בניה חדשה בהיקפים גדולים באופן שגם תביא להגירה חיובית לאזורים אלו ולאכלוס יחידות הדיור החדשות.

 מי שעמד בשנות התשעים בראש הפרויקט הלאומי של פתרון בעיית הדיור לעולים היה אריק שרון
ז"ל, שעם כל הביקורת עליו (ולא חסרה כזו) היה בראש ובראשונה בעל נחישות ויכולת הובלה. האם תכונות אלו, הנדרשות לכל מנהיג/שר כדי לבצע שינוי דרמטי (שלא לומר מהפכה) מאפיינות את מי שעתה נדרש להתמודד עם המשבר הנוכחי? 

מעוניינים לבדוק את הפוטנציאל ההשקעה שלכם בנדל"ן?
התקשרו עכשיו 077-5276000

לקריאת המאמר המלא - לחץ כאן

חזרה לרשימת המאמרים
הפתרון למחירי הדיור: חזרה למדיניות הממשלתית משנות ה-90

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?