077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

קבינט הדיור אישר יבוא של חברות בנייה זרות

איך מגדילים את היצע הדיור? בונים יותר!

איך בונים יותר? מייבאים חברות או עובדים!

האם החלטת קבינט הדיור לייבא חברות זרות לבניה היא הפתרון? כנראה שלא!

קבינט הדיור בקדנציה של הממשלה הנוכחית לקח על עצמו (ובצדק) לטפל בחסמים העיקריים, העוצרים את שוק הנדל"ן מלתת מענה לבעיית פערי ההיצע.

לאחר הטיפול בהיצע הקרקעות (על הנייר לפחות נראה כהצלחה), הניסיונות (ברובם כושלים) לטפל בהיתרי הבניה, שקבלתם כרוכה בפעילות הוועדות השונות הנגועות בבירוקרטיה מעיקה, נותר עוד לטפל במכשול מרגיז, שמשום מה לא ניתן לו מענה הולם בעשור האחרון – המחסור בידיים עובדות בענף הבניה.

הרבה החלטות לאורך השנים התקבלו במטרה לאשר ולקדם יבוא עובדים זרים, אך ברובן לא יושמו ומה שהיה הוא שהווה – קיים פער משמעותי בעובדים מקצועיים בענף הבניה באופן כזה שגם אם מחר ישווקו ויאושרו לבניה מאות אלפי יחידות דיור חדשות – לא יהיה מי שיוכל לבנות אותן.

הפתרון היצירתי שקבינט הדיור מצא עתה הוא לייבא חברות בניה. ממש גאוני.

איך זה יתבצע? יינתנו אישורים ל – 6 חברות זרות שכל אחת מהן תוכל להעסיק כאלף עובדים (כל אחת) למשך כחמש שנים.

נשמע מבטיח? אז זה הוא שלא!

ראשית, מדובר על חברות זרות, שצריכות לעבור "גיור כהלכה", כלומר להכיר את שוק הנדל"ן המקומי על כל תסביכיו, כשליו, בעיותיו וכו'.

לצורך כך הן תחבורנה לחברות ישראליות, דבר שיביא לכך שעלויות הבניה לא יפחתו, אלא אף יעלו.

אם כך נסתפק בזה, שאם מספר העובדים יגדל משמעותית, אז ההיצע יגדל והמחירים ירדו, גם אם העלויות בפועל לא ירדו.

אך גם כאן מצפה לנו אכזבה.

בסה"כ מדובר על עליה של פחות מ – 5% בהיקף כח העבודה המקצועי שמועסק כיום בענף.

יהיו העובדים הזרים הסופרמנים הגדולים בתבל והחברות שיעסיקו אותן יישמו את טכנולוגיות הבניה המתקדמות ביותר בעולם – הן עדיין לא תוכלנה לגשר על הפער הנדרש בשנים הקרובות.

יתרה מכך, בתחום הנדל"ן, כשפרויקט ממוצע נמשך יותר משלוש שנים מהרגע שעובדי קבלן הבניין החלו להניח את הבלוק הראשון ועד אשר הדירות מוכנות לאכלוס –  מה כבר ניתן יהיה להספיק ב – 5 שנים?

תוסיפו לכך את קשיי ההסתגלות, תקופת הלמידה, החסמים הבירוקרטיים הכלליים שלנו בארץ ותבינו שכל העניין אינו יכול להביא לפתרון ממשי.

האם זאת עוד דוגמא לכך שהדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות, או שבכלל איננו עוסקים בכוונות טובות וזה רק עוד צעד פופוליסטי שבא לבשר לכאורה לאומה ש – "אנחנו מטפלים במשבר הנדל"ן ויש לנו מענה לכל החסמים שתקעו את הענף בעשור האחרון"?

ואני שואל – מתי נתחיל לבחון את שוק הנדל"ן ואת צעדי הממשלה במונחים של תוצאות, קרי כמה יחידות דיור אוכלסו בשנה? ולא במונחים של כמה החלטות התקבלו בקבינט הדיור?

רוצה לבדוק את פוטנציאל ההשקעה שלך? 
התקשר עכשיו אל 077-5276000

לקריאת המאמר המלא - לחץ כאן
חזרה לרשימת המאמרים
קבינט הדיור אישר יבוא של חברות בנייה זרות

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?