077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

האם 100 אלף יחידות דיור בבניה הן הפתרון באופק למשבר הדיור?

100,000 יחידות דיור בבניה - האומנם יש פתרון באופק למשבר הדיור ע"י הגדלה זו של ההיצע?

לצערי, אני חושש שלא צריך למהר לשמוח, שכן למרות הגידול (המתון יש לציין) במספר התחלות הבניה ב – 2015 (גידול של פחות מ – 4% בלבד ביחס לשנה שעברה) הערכים הנם עדיין נמוכים מ – 50,000 יחידות דיור חדשות שנבנות בשנה, שזוהי הכמות הנדרשת רק כדי להדביק את הביקושים הנוספים הנוצרים בשוק מהריבוי הטבעי באוכלוסיה.

יתרה מכך, מספר התחלות הבניה אינו מעיד על מספר יחידות הדיור החדשות שיכולות להיות מאוכלסות מכיוון שמשך הבניה רק הולך ומתארך.

בנוסף, אנו רואים ירידה במגמת הגידול בהתחלות הבניה בחציון השני של 2015 מכיוון שהיזמים חוששים מהשפעת תכנית מחיר למשתכן ומעדיפים להוריד את הקצב.

אבל הפרמטר המשמעותי ביותר בהקשר להשפעה על מחירי הדיור הוא, שהתחלות הבניה אינן מפולגות בהתאם לרמות הביקוש מבחינה גיאוגרפית. עיקר התחלות הבניה מנותבות לפריפריה, שם יש היצע קרקע גדול בבעלות ממשלתית, לעומת אזורי הביקוש במרכז הארץ, ששם ב – 2015 דווקא היתה ירידה של יותר מ – 10% במספר התחלות הבניה.

הטיפול בפערי ההיצע ביחס לביקוש ליחידות דיור ללא התייחסות באופן ספציפי לרמת הביקוש ברמה האזורית לא ייתן מענה למגמת העלייה במחירי הדיור.

בניה מאסיבית בפריפריה תוכל לנייד רק בשוליים אוכלוסיות לאזורים אלו. רוב הציבור מחפש פתרון דיור קרוב לאזורי התעסוקה שלו, למקום מגוריה של משפחתו, של חבריו, למוסדות החינוך, לאזורי הבילוי והמסחר. בהינתן המרחק מהפריפריה לאזור המרכז ולאור העובדה שאין פתרון תחבורתי איכותי, זמין ונוח שיכול לתת מענה לשינוע מאסיבי של אנשים מהפריפריה למרכז בזמן קצר – הבניה בפריפריה עלולה להתברר רק כטיפול בכוסות רוח למת.    

מעוניין ללמוד עוד על השקעות בנדל"ן מניב בארץ ובחו"ל? הרשם לכנס הבא!

לקריאת הכתבה - לחץ כאן

 


חזרה לרשימת המאמרים
האם 100 אלף יחידות דיור בבניה הן הפתרון באופק למשבר הדיור?

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?