077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

תחילת מגמה או מקריות? התחלות הבנייה מתרחקות מהיעד

דיבורים לחוד ומעשים לחוד - למרות כל הדיבורים על הגדלת ההיצע בשוק הדיור המספרים בשטח מראים תמונה אחרת לגמרי.

עתה, משהתפרסמו נתוני הלמ"ס לגבי התחלות בניה ונתונים על יחידות דיור שהסתיימה בנייתן בשנה האחרונה (נתונים המעודכנים לסוף הרבעון הראשון של 2016),  מסתברת העובדה העגומה, שלא זו בלבד שלא ניתן לראות עליה, אלא שבפועל מסתמנת מגמה שנמשכת כבר מזה 4 רבעונים של ירידה.

היעד שלמולו הממשלה מכוונת את פעילותה הנו התחלה בבניה של 60,000 יחידות דיור בשנה - כך ורק כך ניתן יהיה בתוך מספר שנים לצמצם את הפער שבין הביקוש להיצע ליחידות דיור ולמתן בסופו של התהליך את עליית המחירים שאנו עדים לה משנת 2008. אבל השורה התחתונה מלמדת, שמספר התחלות הבניה בשנה החולפת עמד על 47,000 יחידות דיור בלבד כשבפועל מספר יחידות הדיור שהסתיימה בנייתן ומפתחות להן נמסרו לרוכשים עמד על 41,600 בלבד.

נכון, שהציפיות לירידות המחירים בעקבות הדיבורים על הגדלת ההיצע ועל מחיר למשתכן, גורמות לצינון השוק ומביאות לכך שאנשים חושבים פעמיים לפני שהם חותמים על חוזה לרכישת דירה, אך אנו כבר למודי ניסיון מהשנים האחרונות ואנו יודעים שבהיעדר שיקוף וביטוי של הצהרות הפוליטיקאים במציאות בשטח בדמות של הגדלה משמעותית של כמות יחידות הדיור שמסתיימת בנייתן - אפקט זה הוא זמני בלבד ולאחריו באה אכזבה מרה, שמתבטאת בהגדלה משמעותית של כל הביקושים הכבושים וכתוצאה מכך עליית מחירים משמעותית (עיינו ערך מע"מ אפס...).

על בסיס הנתונים המתפרסמים עתה - הגל הקרוב של עליית מחירים נוספת עוד ממש לפנינו.

להרשמה לכנס השקעות בנדל"ן מניב בישראל - לחץ כאן

לקריאת המאמר מלא - לחץ כאן

חזרה לרשימת המאמרים
תחילת מגמה או מקריות? התחלות הבנייה מתרחקות מהיעד

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?