077-5276000
ליווי אישי להשקעות נדל"ן

האם השנה החדשה מבשרת לנו ירידה במחירי הדיור?

כשתחזית על מחירי הדיור מגיעה מגורמים המעורבים בשוק הדיור: יזמים, קבלנים וכיוצ"ב - יש לנו
סיבה טובה לפקפק באמינותה, אך כשתחזית כזו מגיעה מגורמים בשוק ההון או מהבנקים - יש סבירות, שבהיעדר אינטרס מובהק שלהם, התחזית שלהם עשויה להיות אמינה. לאור זאת, ובהתאמה להערכתנו - השנה הבאה עלינו זה עתה לטובה, לא מבשרת שינוי מגמה במחירי הדיור, אלא המשך המגמה של השנים האחרונות גם אם במתינות מה.

תחזית זאת נראית אמינה כשההנמקות לה מאוד הגיוניות. לצד העקביות במספר התחלות הבניה בשנים
האחרונות, כשבשנה האחרונה חלה אף ירידת מה לעומת השנה שעברה ( מ - 50,000 יחידות דיור בשנה שעברה ל - 47,000 יחידות דיור בלבד השנה), אנו רואים מגמה מדאיגה של ירידה משמעותית במספר יחידות הדיור שבנייתן הסתיימה - מ - 48,000 יחידות דיור בשנה שעברה ל - 41,000 יחידות דיור בלבד השנה. זו מגמה שהתחילה כבר בסוף שנת 2014 ונמשכת עד היום. ההסבר לכך נובע, בין השאר, מהעלאה רציפה של משך הבניה – מ- 25 חודשים בממוצע בשנת 2012 ל - 29 חודשים בממוצע בשנת 2015.  חשוב להדגיש בהקשר זה, שהנתונים הם ממוצעים ארציים, בעוד שהפערים באזורי הביקוש גבוהים אפילו יותר ועל כן מחירי הדירות שם עלולים לעלות בערכים גבוהים יותר מאשר הממוצע הארצי.

לא פעם אני שומע מאנשים החוששים להשקיע בנדל"ן היום בישראל את הטענה, שמחירי הדיור חייבים
לרדת כי לצעירים כבר אין מספיק כסף כדי לעמוד בהון העצמי הגבוה הנדרש כיום לדירות ואף הם יתקשו לשלם את המשכנתאות הגבוהות שהם יידרשו להתחייב עליהן כדי לרכוש כיום דירה שהולכת ומתייקרת משנה לשנה. משום כך הם מאמינים שיש תקרה לעליית המחירים ושאנחנו כבר מגרדים אותה. טענתי בהקשר זה, הנסמכת על ניסיוננו בליווי משכנתא לזוגות צעירים ולמשפחות צעירות היא שזה לא המצב בשטח ושכיום יותר ויותר זוגות צעירים ומשפחות צעירות אינם מסתמכים רק על הונם העצמי וכושר ההחזר שלהם, אלא יותר ויותר מסתמכים על ההורים. הסקר, שעיקרי נתוניו מתפרסמים בכתבה המצורפת מבהיר עניין זה - כשני שליש מהזוגות הצעירים חסרי הדיור מתכוונים להיעזר בהוריהם כדי לממן לעצמם את דירת המגורים שירכשו להם ולמרות שהמרחק שלהם מדירה הולך וגדל ככול שנוקפות השנים - הרוב עדיין מאמין שירכוש דירה -  כשהוא מסתמך על ההורים שלו החלום הזה יוכל להפוך למציאות.

לאור זאת, הרגיעה שאנו עדים לה בשוק הדיור בחודשים האחרונים היא ככול הנראה עונתית בלבד - חופשת הקיץ והחגים ובמידה לא מבוטלת היא גם נובעת מהשמועות על פעולות הממשלה (מחיר למשתכן לדוגמא) שכבר לכאורה משפיעות על השוק והציפיות לרגולציה נוספת, שבעיקרה
אמורה להיות מושתת על ציבור המשקיעים (מס על דירה שלישית) - רגיעה זמנית זו אינה מבשרת המשך מגמה של ירידה במחירי הדיור.

ייתכן מאוד שזה רק השקט שלפני הסערה ומיד לאחר החגים נהיה עדים שוב לעליית מחירים משמעותית שתפצה על השקט הזה...

 מועדים לשמחה.

להרשמה לכנס השקעות בנדל"ן מניב - לחץ כאן
חזרה לרשימת המאמרים
האם השנה החדשה מבשרת לנו ירידה במחירי הדיור?

רוצה להשיג עצמאות כלכלית?